Spotkanie z panem Krzysztofem Szulczewskim- członkiem Towarzystwa Numizmatycznego

W dniu 6.03.2022 naszą parafię odwiedził Pan Krzysztof Szulczewski członek Towarzystwa Numizmatycznego, wielki pasjonat w dziedzinie numizmatyki i historii, przewodnik po Rzymie.

Przybliżył on wszystkim zebranym historię z czasów cesarstwa rzymskiego, a zwłaszcza mennictwa z tych czasów. Wszyscy obecni mogli zapoznać się z jego bogatymi zbiorami. Wśród nich można było osobiście dotknąć m.in. monety Poncjusza Piłata (zdj. nr 1 poniżej) – taką samą udokumentowano na oczodołach postaci z Całunu Turyńskiego  oraz takie unikaty jak denary Marka Aureliusza, Konstantyna II, sestercję Nerona oraz wiele innych. Wśród ciekawych eksponatów zobaczyć można było również Judaszowy srebrnik (zdj. nr 2 poniżej).
W zbiorach Pana Krzysztofa poza monetami rzymskimi znajduje się także oryginalny, ręcznie wykonany gwóźdź z czasów rzymskich – takimi samymi krzyżowano skazańców w czasach Jezusa Chrystusa.

J.W.